Marcus Gavius Apicius receptjeiben a bors mellett leginkább használt fűszer, a laser egy növény volt. A növény és a belőle készített fűszertermék pontos meghatározását bonyolítja, hogy maga Apicius is különböző neveken emlegeti: silfium, laser, laserpitium. Plinius és Theophrasos leírása alapján ezek egy növényből készült fűszer különböző fajtái, illetve a növények különböző részei lehetnek.
Az antik konyhával, étkezési szokással foglalkozó külföldi szakirodalom a „lasert“ a mai Pakisztán Irán és India területén termesztett és használt „Asafoetida” latin nevű növénnyel azonosítja. Az egyik legalaposabb magyar Apicius fordítás a laser latin nevet alapul véve a növényt Laserpitum Latifolium-ként határozza meg, a magyar nevén bordamagként ismert növénnyel azonosítja. Az „Asafoetidának“ is van magyar neve, hívják többek között bűzös husángnak, ördöggyökérnek, és bűzaszatnak. Melyik növény lehet akkor a laser? Azt tudjuk, hogy a laser drága import árú volt. Szó esik tartósításáról, illetve az egy uncia laserrel történő „spórolásos“ aroma „átvitelről“: fenyőmaggal kell a fűszert elkeverni, ami annyira magába engedi az aromát, hogy pótszerként használható. Csak akkor teszünk ilyet egy fűszerrel, ha nem általánosan beszerezhető, ha spórolunk vele, ha főzni vele már-már kuriózum. Tudjuk azt is, hogy a növényt annyira használták, hogy legjobb termőhelyéről, a mai Líbia területén található Cyrenaica provinciából már az ókorban kipusztult. A bordamag viszont Európa területén termő, ma is ismert növény. A félsivatagi területetet kedvelő asafoetida viszont nem honosodott meg. A „lasert“ a receptekben többek között oldani és törni kell, ami egyértelművé teszi, hogy növényi gyantaként (is) használják. Indiában az asafoetida gyökeréből kifolyó tejszerű nedvet a mai napig, gyűjtik és beszárítják, ezzel szemben se fűszerként se drogként nincs adat a bordamag gyantájáról. Ezek tehát azok az indokok , amik miatt nagy valószínűséggel kizárhatjuk a laser bordamagként történő azonosítását.
Asafoetida
Egy rejtélyes kérdés marad ez esetben, Ha ennyire érzékletes magyar neveink vannak egy növényre, akkor hogy lehet az, hogy mégsem ismerjük?
A fűszer maga erősen aromás, átható illatú gyanta, „Hing“ néven világossárga-barnássárga színű rögökben szerezhető be Indiából. Íze babéros-gyantás-fokhagymás-hagymás ízekhez közelíthető. Mennyiségekkel óvatosan kell bánni. Babszemnyi darabja porrá törve másfél kiló húsra már meghatározó aromát biztosít.